Tilskud til bæredygtig skovdrift
6. februar 2006
Af: Dansk Skovforening
Skov- og Naturstyrelsen er i gang med at udarbejde nye tilskudsordninger til fremme af bæredygtig drift af skove. Det er en opfølgning på skovloven fra 2004.
De nye tilskudsordninger blev drøftet på Skovrådets møde i december. Skov- og Naturstyrelsen oplyser, at vejledninger og ansøgningsmateriale forventes at være klar i maj måned. Ansøgningsfristen i år bliver den 1. september.
De nye tilskudsordninger erstatter tilskud til God og Flersidig Skovdrift. Derfor kan der ikke længere søges tilskud til disse ordninger.
Del denne nyhed
Nyhedskategorier
Nyheder fra Dansk Skovforening
Du kan læse og modtage nyheder fra os via disse kilder:
Kontakt Dansk Skovforening
Dansk Skovforening
Amalievej 20
1875 Frederiksberg C
Danmark
CVR 59198513
Telefon: 3324 4266
Email: info@danskskovforening.dk
Telefontid
Mandag-torsdag: kl. 8.30 – 16.00
Fredag: kl. 8.30 – 15.30
Følg Dansk Skovforening
Besøg os på Facebook hvor vi deler skov- og naturrealteret artikler, fotos og videoer.
Besøg os på Twitter hvor vi deler politisk orienteret artikler, samt viden om skoven og dens produkter.
nyhedsservice
Tilmeld dig vores nyhedsservice og modtag en e-mail når der kommer nyheder her på hjemmesiden.
Mere fra Dansk Skovforening
SKOVBRUGSVIDEN.DK
Find og læs et stort udvalg af tidsskrifter og bøger om dansk skovbrug gennem hundrede år. Helt gratis.
FAKTA OM DANMARKS SKOVE
Læs statistik om Danmarks skove, fx om udviklingen i skovarealet og hvem der ejer skovene m.m.
ADGANGSREGLER FOR SKOV
Læs om de regler der skal overholdes, når du skal på skovtur.
TRÆ.DK
Træ.dk er Danmarks træportal og stedet på internettet, hvor mange finder viden om træ formidlet til ikke professionelle.